Cena: 32,00 zł
Cena: 32,00 zł
Szerszy opis na stronie: www.indyjskie-recepty.com/ziola-sproszkowane/422-ashwagandha-proszek-100g-powder.html
Korzenie Ashwagandha (withania somnifera) zwane są także indyjskim żeńszeniem, są jednym z najbardziej znanych ziół stosowanych w Ajurwedzie. Wielu badaczy porównuje Ashwagandhę z chińskim żeńszeniem, ale najnowsze badania wskazują na wyższość Ashwagandhy. Lekarze ajurwedyjscy określają Ashwagandha stabilizatorem nastroju. Zioło to poprawia funkcjonowanie układu immunologicznego. Zwane jest także w języku angielskim "Winter Cherry" (zimowa wiśnia) i podnosi wydolność organizmu na wysiłek fizyczny oraz zdolność adaptacji w różnego rodzaju stresach. Jest także jednym z najbardziej znanych ziół Ayurvedy o właściwościach odmładzających: zapewnia właściwe odżywienie tkanek, szczególnie mięśni i kości, podtrzymuje właściwe funkcjonowanie gruczołów wydzielania dokrewnego i układu rozrodczego. Szeroko stosowana jest jako środek uspokajający, wyciszający i przynoszący zdrowy sen.
Ashwagandha ma działanie pozwalające zaadoptować organizm do czynników stresowych i utrzymać homeostazę. Minimalizuje rozregulowanie organizmu, które może prowadzić do chorób niezależnie od wywołującej je przyczyny: ubogiej diety, braku snu, fizycznego czy psychicznego obciążenia, substancji toksycznych w otoczeniu. Jest szczególnie skuteczna w terapii chorób związanych ze stresem takich jak zapalenie stawów, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, ogólne wycieńczenie itp. Ashwagandha jest wyjątkowym ziołem o szerokim antystresowym działaniu, pozwala na lepsze funkcjonowanie w warunkach codziennego stresu.
Działanie
Jest ziołem o szerokim antystresowym działaniu, które pozwala na lepsze funkcjonowanie organizmu w warunkach codziennego stresu, poprawia wydolność fizyczną. Szczególnie jest skuteczne w pomocy podczas terapii chorób stresopochodnych jak: zapalenie stawów, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, ogólne wycieńczenie.
Postać handlowa
Próżniowe opakowania 60 kapsułek x 250 mg
Kapsułki zawierają wyciąg z Ashwagandha.
Dawkowanie
1-2 kapsułki dwa razy dziennie przed posiłkiem. Stosować kilka tygodni dla osiągnięcia pożądanego efektu.
Badania kliniczne
Wykazano wpływ na układ immunologiczny. Właściwości immunomodulacyjne Ashwagandha były badane w serii hematologicznych i serologicznych testów laboratoryjnych. Wyciąg z korzenia Ashwagandha ma znaczący wpływ na wzrost hemoglobiny, erytrocytów i białych krwinek.
Działanie potwierdzone w laboratoryjnych i klinicznych badaniach. Dostępna literatura naukowa potwierdza skuteczność i bezpieczeństwo Ashwagandha. Ashwagandha jest systematycznie badana przez zespoły z George Washington University School of Medicine and Health Science, National Institute of Mental Health i San Antonio Chochrane Center. Potwierdzono skuteczność działania anksjolitycznego (uspokajającego) i antydepresyjnego. Nie stwierdzono toksyczności Ashwagandha.
Działanie na choroby psychiczne
Jedno z najbardziej obiecujących zastosowań Ashwagandha to skuteczność w terapii chorób psychicznych. W jednym z badań podawano Ashwagandha 30 pacjentom cierpiącym na nerwicę lękową. Podawano 40 ml wyciągu dziennie w dwóch dawkach przez jeden miesiąc. Pod koniec miesiąca większość najbardziej przykrych objawów takich jak ataki lęku i fobie lękowe zniknęły. W badaniach amerykańskich psychiatrów Ashwagandha okazała się także użyteczna w terapii choroby maniakalno-depresyjnej, psychozy alkoholowej i schizofrenii. Dzienna dawka wynosiła do 4 kapsułek i prowadzona przez 45-60 dni terapia dawała dobre rezultaty. Zdolność uczenia się i poprawa pamięci następowały po terapii Ashwagandha (3 kapsułki), Gotu Kola (2 kapsułki) i Gingko Biloba (2 kapsułki).
Wielu badaczy porównuje Ashwagandhę z chińskim żenszeniem, ale najnowsze badania wskazują na wyższość Ashvagandhy.
J. Ethnopharmacology 1994 Dec., 44(3):131-5, "A comparative pharmacological investigation of Ashwagandha and Ginseng" Grandi a, Mujumdar A.M., Patwardhan B.:
"Porównywalne ilościowo wodne zawiesiny korzeni Ashvagandha i korzeni żeńszenia były badane porównywawczo. Badano ich 2 działania: działanie przeciwstresowe testowane w teście wytrzymałości pływaczej myszy i działanie anaboliczne (wzmacnianie struktur organizmu) badane poprzez przyrost wagi całego ciała i przyrost wagi mięśnia dźwigacza odbytu u szczurów. Znaczący wzrost wytrzymałości myszy i wydłużony czas pływania był wykazany przy stosowaniu Żeńszenia (P<0.001) i Ashvagandha (P<0.01) w porównaniu do grupy kontrolnej. Przyrost wagi ciała w grupie otrzymującej Ashvagandha (P<0.05) był lepszy niż w grupie otrzymującej Żeńszeń (P<0.5). Przybybór na wadze mięśnia dźwigacza odbytu był także znaczący: Żeńszeń (P<0.001) i Ashvagandha (P<0.01) w porównaniu z grupą kontrolną."